Mozgom činená koža

Kože zvierat sú súčasťou života ľudskej spoločnosti od samého počiatku až do dnešných dní v nepretržitom slede. Postupom času človek vynašiel mnoho spôsobov ako ju spracovať. Tu máte možnosť stretnúť sa s kožou vyrobenou doslova pravekým spôsobom a jednako tento spôsob nebol nikdy zabudnutý.
Mozgom činené kože sú prastarým spôsobom spracované kože. Boli rozšírené nielen v Severnej Amerike, ale aj v Európe, či Ázii. Najčastejšie sú spájané s tradíciami severoamerických indiánov, lebo tu pretrvala ich potreba vo veľkom rozsahu do pomerne nedávnej minulosti a v malej miere nepretržite pokračuje dodnes.
Surovinové nároky na činenie kože mozgom sú veľmi nízke, zato je nutné veľké množstvo ručnej, pomerne namáhavej práce.
Ako z názvu vyplýva, okrem samotnej surovej kože zvieraťa potrebujeme mozog a pridáme vodu. Na konzervovanie je nutné vypracovanú kožu ešte zaúdiť dymom.
Náradie tak isto nenesie veľké nároky. Dôležité je vhodné škrabadlo a zopár jednoduchých pomôcok, aby bola koža ručne upravená do konečného požadovaného stavu.
Medzi kmeňmi Severnej ameriky bolo mnoho jemných variácií na použité suroviny a pomôcky, no výsledok vždy vychádzal z rovnakej podstaty.
Ja používam výhradne iba už zmieňované suroviny, takže v neposlednom rade táto koža je doslova jedlá, čo v ťažkých časoch malo pre staré národy tak isto význam.
Mozgom činené kože majú svoje špecifiká, vlastnosti, ktoré je treba brať do úvahy pri plánovaní ako ich použiť. V dávnych dobách vedeli človeku poslúžiť pri jeho ošatení, až po budovanie obydlí.

Bežne spracovávané zvieracie kože:
Vychádzam z dostupnosti divej zveri v lesoch Karpat, takže spracúvávam tieto druhy :

Jeleň európsky
(Cervus elaphus)

Daniel škvrnitý
(Dama dama)

Muflón lesný
(Ovis musimon)

Ojedinele spracúvávam kože iných zvierat, podľa príležitosti, alebo prípadného dopytu.